Czytasz teraz...

Podstawy

Gatunki akwariowych ryb morskich sugerowane dla początkujących

ryby morskie dla poczatkujacychGatunki akwariowych ryb morskich sugerowane dla początkujących

Stadniki

Dla początkujących, najlepsze do opieki ryby morskie to stadniki. Są one w stanie wytrzymać gorsze warunki wody niż większość innych odmian. Stadnik nie jest trudny do karmienia i utrzymania, i dodatkowo, nie kosztuje dużo. Jeśli jednak umieścisz więcej niż dwa osobniki w jednym zbiorniku, możesz spodziewać się dużo walk, gdyż stadniki są agresywnymi gatunkami. Nie umieszczaj stadników wraz z rybami nieśmiałymi lub delikatnymi.
Najlepszymi odmianami wśród stadników są trzy-pasowe i domino, gdyż są one mniej agresywne.

Ryby Molly

Można powiedzieć, że to wyjątkowy rodzaj ryb. Na ogół są one rozmnażane i hodowane w niewoli, ale rzeczywiście można je aklimatyzować do akwarium morskiego. Możesz to zrobić poprzez powolne wprowadzenie wody morskiej (w małych ilościach lub kroplach), do okresowych pojemników na 6 do 8 godzin, odlewając systematycznie nadmiar wody. Ważne jest, aby dać im czas na dostosowanie się do nowego środowiska. Daje to również Tobie dodatkowy czas na zapoznanie się z procedurami utrzymania zasolenia i odpowiedniego poziomu pH. Ryby te są jednak bierne i będą prześladowane przez agresywne ryby. Dlatego więc są trzymane tylko we wczesnym stadium akwarium morskiego.

 Błazenki

Powiązane ze Stadnikami, błazenki są również wytrzymałe i odporne. Jednak wiele z nich ma  trudności w zaaklimatyzowaniu się w nowym zbiorniku. Generalnie bardzo terytorialne, błazenki nie są agresywne wobec innych ryb, z wyjątkiem innych błazenków. Zazwyczaj same sobie dobrze radzą, to znaczy bez ukwiałów i innych bezkręgowców, które zapewniałyby im kryjówki wewnątrz zbiornika. Jest to dodatkowa zaleta dla początkujących, gdyż ukwiały stanowią dodatkową trudność, bo wymagają bardzo czystej wody i silnego oświetlenia.

Pokolcowate

Pokolcowate żywią się glonami, dlatego wprowadzenie ich jest bardzo przydatne, gdy zbiornik zaczyna porastać glonami. Jeśli nie ma w zbiorniku odpowiednich glonów (takich jak zielone), musisz zapewnić im zielone liście. Ryby pokolcowate są dość odporne, jednak ich wadą jest wysoka podatność na chorobę morską zwaną Orzęskiem Cryptocaryon irritans. Ryby te należą do kolejnego taniego gatunku.

Ślizgowce/Makrele

Ślizgowce są bardzo odporne i zazwyczaj nie stanowią problemu dla innych ryb w zbiorniku. Ryby te są kolejnym doskonałym wyborem, gdy chcesz  kontrolować glony. Jednak niektóre gatunki żywią się pokarmem, który przesiewają z podłoża (zwykle z piasku lub żwiru). Dlatego trudno będzie utrzymać je nakarmione w początkowym stadium akwarium wypełnionym jedynie rybami.

Rogatnice / Skrzydlice

Jeśli preferujesz duże, agresywne ryby, możesz zacząć od Rogatnic lub Skrzydlic, ponieważ są one bardzo odporne. Jednak minusem jest to, że nie są one tanie. Dodatkowo są mięsożerne i muszą być karmione wieloma skorupiakami (mięczakami i skorupiakami) i innymi morskimi formami życia. Należy pamiętać, że karmienie ich złotymi rybkami, jak robi to wiele osób, jest złą praktyką, gdyż złote rybki są słodkowodne i nie zapewniają odpowiedniego rodzaju pożywienia. Podawanie rybom morskim pożywienia ryb słodkowodnych jest szkodliwe, gdyż może to spowodować przedwczesne uszkodzenie wątroby i prowadzić do wczesnej śmierci ryb oraz zaszkodzić innym rybom w zbiorniku.

Inne gatunki

Kiedy już staniesz się mistrzem w kontroli specjalnego środowiska w akwarium, prawdopodobnie będziesz chciał spróbować innych ryb morskich, które są trudniejsze do utrzymania. Wśród gatunków, które są często zalecane są diademkowate, gramma, basslet i żagiewkowate. Są one tak barwne i fascynujące, jak te już wymienione. Niektóre gatunki są trudniejsze do utrzymania od innych, ale nie aż tak trudne, jak żaglowce, motyle i inne opisane w następnej sekcji.

Dyskusja

Brak komentarzy.

Post a Comment